2017/2018

Návštěva učitelek švédského Katrineholmu v MŠ Kyselka

 

Již jedenáct let probíhá spolupráce mezi Mateřskou školou Nyhem-Strångsjö a MŠ Kyselka. Ve dnech  9. 5. – 14. 5. 2018 se uskutečnil další studijní pobyt učitelek švédské školky Nyhem-Strångsjö v MŠ Kyselka. Paní učitelka Tine, Bettan, Lena se účastnily běžného provozu mateřské školy. Byly přítomny velké části vzdělávacího procesu ve dvou dnech. Sledovaly vzdělávání dětí v obou třídách. Ve třídě Žabiček požádaly o přítomnost při výuce angličtiny, hře na flétny a cvičení jógy. Program dne byl přizpůsoben tak, aby učitelky byly přítomny těmto aktivitám a aby děti neměly pocit změny, nebo něčeho nevítaného. Děti byly velmi kontaktní. Snažily se s učitelkami komunikovat, vyhledávaly jejich přítomnost a dožadovaly se reakcí na své podněty.

V průběhu studijního pobytu jsme společně navštívili Mateřskou školu Jakubov, kde nám nová paní ředitelka Bc. Petra Mrhálková představila svou vizi a snahu o změny ve zmíněné mateřské škole. Uskutečnila se návštěva v ZŠ a ZUŠ Šmeralova v Karlových Varech, kde byly učitelky přítomny výuce sborového zpěvu předškolních dětí.

Studijní pobyt byl proložen společenskými akcemi, jako je setkání s primátorem města Karlovy Vary, starostou obce Kyselka. Také nechybělo pozvání na závěrečnou večeři, ke které se připojily učitelky z Karlových Varů, celý pobyt byl na tomto setkání zhodnocen a byly vytvořeny náměty a cíle na další společné studijní pobyty.

Švédské velikonoce ve školce – 27. 3. 2018

Další oslava velikonočních svátků ve školce byla veliká. Podle knihy Děti z Bullerbynu jsme si ve školce udělali oslavu. Trošku jsme si oslavu přizpůsobili našim možnostem. Děti si 27. 3. 2018 navlékly masky, přidala se i p. uč. Zichová a p. uč Eliášová a začala oslava. Některé děti měly masku čarodějnice, jiné běžné masky z maškarních plesů. Přečetli jsme si kapitolu o Velikonocích v Bullerbynu.

Hráli jsme různé hry s velikonoční tematikou. Jedna taková hra byla o hledání velikonočních zajíčků. Kdo jich najde nejvíc? Kdo bude vítěz? Všichni se nažili, všichni dostali odměnu. Ve vajíčkové soutěži, však byli vítězové pouze tři.

                Fotografie z naší oslavy posíláme do Švédského Katrineholmu, spolu s velikonočním balíčkem, plným pozdravů a výrobků od našich dětí z MŠ. Paní učitelky totiž čeká 5. 4. 2018 setkání s paní PhDr. Jarmilou Kocourkovou, která nám v naší spolupráci velmi pomáhá.

 

Píší o nás spolupráce mezi MŠ Kyselka - MŠ Strångsjö a předškolou Nyhelm v Katrineholmu

Školská a kulturní spolupráce mezi městy Katrineholm a Karlovy Vary

Velvyslanec České republiky Jiří Šitler navštívil 28. září Katrineholm, kde se sešel se starostou města Göranem Dahlströmem a jeho náměstkem pro školství Johanem Söderbergem, aby se seznámil s dlouholetou spoluprací Katrineholmu s Karlovymi Vary, která se týká řady oblastí: kromě školství rovněž i kultura či technická správa. Jedná se o zcela příkladnou spolupráci měst z České republiky a Švédska, nejlepší svého druhu na úrovni měst a obcí.

Během jednání se starostou města byly diskutovány rovněž formy ekonomické spolupráce a komunální politika v ČR a Švédsku. Setkání se zúčastnily i učitelky mateřských škol z Karlovarska a jejich katrineholmské partnerky společně s předsedkyní Katrineholmského klubu řeči a kultury Jarmilou Kocourkovou.

Velvyslanec během návštěvy Katrineholmu navštívil přípravnou třídu ve školce Nyhemsskola, kde projekt spolupráce obou měst letos slaví již 10leté výročí.
Švédské děti znají české pohádkové postavičky včetně například Krtečka, který je velkým kamarádem švédského skřítka Trolleho, ovládají základní české
pozdravy a mají mezi svými šestiletými vrstevníky v České republice mnoho kamarádů. Projekt byl v roce 2014 Evropskou komisí vyhodnocen jako nejlepší v rámci tehdejší programu Comenius.


 

Zdroj : https://www.mzv.cz/stockholm/cz/kultura_skolstvi_a_krajane/skolstvi/skolska_a_kulturni_spoluprace_mezi_mesty.html

 

 

Podzimní procházka

V pátek 13. 10. Přišli jsme ráno do třídy a ležel u Trola Trulla dopis. Vzkazoval nám, že jeho kamarádka Trullsa má přání. Jaké přání? Abychom zažili podobný den, jako zažívají děti ve Švédsku, když jsou celý den venku. Trull, ale ten dopis ztratil, když usnul na zahradě v naší školce.

Po svačině jsme se natěšeně vydali hledat dopis na zahradu. Hledali jsme a hledali. Doufali v brzké nalezení. Po chvíli jsme dopis našli. Na něm bylo písmem nakresleno zadání úkolů, které jsme měli splnit a hledat poklad.

Vydali jsme se do lesa plnit úkoly, už po cestě jsme jich pár splnili. Poznávali jsme barvy rostlin, poslouchali jsme ticho jaké je v lese. Kreslili jsme klacíkem do hlíny. Nasbírali pár surovin. Řekli básničku o přírodě. A nakonec jsme si mohli zařádit v lese, stavět domečky u pařezů. Jen tak běhat v trávě, nebo sledovat okolí.

Po splnění jsme se vydali zpět do školky, kde jsme zaslouženě od Trollů dostali odměny. Vše jsme splnili, až na jedno poslání. Musíme ještě napsat dopis do Švédska.

 

Poklad

V rámci naší mezinárodní spolupráce jsme na pondělí úterý 16. 10. připravili společnou činnost dětí ze třídy Žabiček. Zakopávali jsme poklad. K této
činnosti v rámci enviromentální výchovy jsme se inspirovali v průběhu naší mezinárodní spolupráce od kolegů ze švédského Katrineholmu . Nazýváme jej
"Poklad", neboli "Co příroda umí a neumí".

Vyrobili jsme "Poklad". Na dřevěnou desku je připevněno několik předmětů z různých materiálů- plast, textil, papír, potraviny.

Vydali jsme na stejné místo jako v loňském roce. Zde jsme vykopali loňský poklad a pozorovali jsme, s čím si příroda
poradila, to znamená, co se rozložilo a co zůstalo. Také jsme zjistili, s čím si příroda nedokáže poradit a co se s předměty
stalo. Nový poklad jsme zakopali na stejném místě. Udělat do země větší díru není žádná legrace, o tom se děti přesvědčily samy, ale nakonec jsme to zvládli. Nás "Poklad" vykopeme opět na jaře nebo na podzim, podle toho, jak se nám tato činnost bude hodit do našich činností.

Celou dobu nás doprovázeli naši kamarádi Trol Trulle a Trulsa. Jsou to maskoti naší spolupracující školky v Katrineholmu a velmi často je využíváme jako
motivaci pro naši práci. Napili jsme se pramenité vody u studánky.  V parku jsme si vyzkoušeli řezání jednoruční pilkou. Zkoušeli jsme uříznout kolečko ze silnější větve. Nařezaná kolečka využijeme na vánoční tvoření.


 


 

 

2014/2015

Návštěva švédských kolegyň v MŠ Kyselka

 

Ve dnech 13. – 18. 5. 2015 se uskutečnila návštěva švédských kolegyň v MŠ Kyselka. V rámci již osmileté spolupráce navštívily  MŠ paní učitelky Tine, Bettan, Lena, Ewa ze švédské školky a předškolky Nyhelmskolan ve švédském Katrineholmu.

Paní učitelky se účastnily pracovních dní v MŠ Kyselka ve čtvrtek a v pátek. Sledovaly nás při práci a také se zapojovaly. Například si s námi zatancovaly na písničku o žabičkách, kterou používají ve své školce v originále – žába se švédsky řekne Smägrodona. Zazpívaly švédskou gratulační písničku při oslavě narozenin Adámka L. Pomáhaly dětem při práci. Děti se na návštěvu těšily, nestyděly se a snažily se s paní učitelkou domluvit. Učili jsme se navzájem podstatná jména k pojmenování obrázků při soutěži na zahradě.

Dostali jsme švédské bonbony, což děti velmi ocenily. Ochutnávka se jim velmi líbila. Převzali jsme krásné korále k navlékání . Byla podpořena naše snaha pro práci při tvoření  a skládání z malých korálků. Dostali jsme stojan na odkládání  rozestavěných prací. Přivezli nám mnoho fotografií a obrázků od dětí ve školce Nyhelm. Nechyběla kniha s krásnými ilustracemi, přeložená zakladatelkou našeho projektu paní PhDr. Jarmilou Kocourkovou.

Setkání bylo doplněno neformálními posezeními, které se vždy zvrhly v pracovní schůzku, kde jsme si vyměňovaly své zkušenosti při práci s dětmi. Poznatky z výuky cizího jazyka, které jsou ve Švédsku velmi bohaté, vzhledem k velkému množství, stále nových a nových uprchlíků jsou pro nás velmi vítaným zdrojem inspirace. Práce s dětmi je velmi podobná. Náš vzdělávací systém je velmi propracovaný a návštěva velmi obdivovala, nejen naši práci s velkým množstvím dětí v jedné třídě, ale také například naši školní kuchyň, vyváženost stravy a propracovanost spotřebních košů při přípravě jídel v ZŠ a MŠ. Paní učitelky byly nadšeny shlédnutím divadelního představení chystaného na Kyselecké slavnosti. Obdivovaly vystoupení  a děti sklidily obrovskou pochvalu za své umění.

Velký rozdíl v našich školkách vidíme především v množství dětí na jednoho pedagoga. V našich vzdělávacích podmínkách se často dostáváme na práci jedné učitelky MŠ s 28 dětmi ve třídě. Na tento počet dětí by ve Švédsku byly nejméně tři učitelky.

Prohlédli si podrobně Kyselku- most v Radošově, okolí kostela, park v Kyselce, kino. Nezapomněli jsme jim ukázat opravenou stáčírnu vody Löschner a zrestaurovanou vázu na OÚ v Kyselce. Čekala nás společná večeře s primátorem města Karlovy Vary, návštěva Mariánských lázní, Ostrova a Karlových varů. Na závěr, jsme se vypravili na návštěvu Lidic a uctění památky obětí 2. světové války. Památník dětí v Lidicích, byl velmi smutným připomenutím událostí 2. světové války.  Následovala návštěva Prahy, prohlídka staré města a nadšení našich hostů neznalo mezí.

Velké poděkování patří paní Bc. Zuzaně Funkové, za překlad velké většiny našich slov do angličtiny a paní PhDr. Jarmile Kocourkové, za překlad do švédštiny a propojení celého projektu výměny a spolupráce mezi švédským Katrineholmem, Kyselkou a Karlovými Vary.

 

Blanka Zichová

 

Vernisáž
výstavy


"Deset
let výměnného projektu mezi švédským Katrineholmem a Karlovými Vary
(2005-2015)"


Motto:
Cesta k porozumění jiné kultuře vede přes její poznání


 

Napočátku byl nápad švédského novináře Holgera Wiegertze uspořádat výstavu. O Karlových Varech ve Švédsku. Stalo se tak v roce 2005 ve švédském  Katrineholmu a jmenovala se "Karlovy Vary, město přinášející zdraví". Tato akce měla za úkol jednak představit ve Švédsku naše - tam takřka zapomenuté - lázeňské město, jednak otevřít první "Karlovarský kulturní týden v Katrineholmu". O rok později se konal ještě druhý. Byla zahájena vzájemná setkávání mezi ZŠ a ZUŠ Šmeralova a katrineholmskou hudebně zaměřenou školou Tallås. Tyto školy spolu s dalšími subjekty realizovaly v průběhu osmi let kolem šestnácti
společných česko-švédských koncertů a osm výstav žákovských výtvarných prací. Začala se rozvíjet také spolupráce mezi učitelkami (a jejich svěřenci) z
mateřských školek z Karlových Varů, Kyselky, Šemnice, Velichova na straně jedné a učitelkami ze švédského Katrineholmu, Flenu, Malmköpingu, Sköldinge,
Norrköpingu na straně druhé. V projektu byly zapojeny v průběhu let i jiné školy, například SPgŠ se svým Karlovarským dívčím pěveckým sborem, ZUŠ A.
Dvořáka s žákovským smyčcovým orchestrem, výměnu zkušeností zahájili také pracovníci Krajské knihovny Karlovy Vary a Katrineholms bibliotek Ängeln. Když
Klub přátel fotografie z Karlových Varů měl v Katrineholmu výstavu "Karlovarské motivy", v Karlových Varech se zase konala reciproční výstava
Thomase Nilssona "Katrineholmské motivy". Není možné stručně vyjmenovat všechny známé účastníky za deset let trvání projektu, tak alespoň některé: Miloš Bok, Karel Šimadl, Jiří Štrunc, Jindřich Volf, Georg Riedel, Miroslava Mendělová, Tereza Dudková, Karolína Kučerová, Milan Krajíc, Luboš Víšek, O. Lipenský a
další. Na začátku byla myšlenka spolupráce dvou klubů: švédského Katrineholms Språk- och Kulturklubb a českého Klubu přátel Karlových Varů. Zakladatelkou,
hybatelkou, překladatelkou i spojovacím článkem byla po celou dobu autorka článku, která se tímto omlouvá všem, o nichž se z důvodu nedostatku
prostoru nezmínila, a zároveň si z celého srdce přeje, aby tento projekt dál přinášel účastníkům radost. Také by chtěla poděkovat všem institucím, které
jí v průběhu let pomáhaly, zejména Magistrátu Města Karlovy Vary a Katrineholmské komuně, Velvyslanectví ČR ve Stockholmu, hlavně paní
velvyslankyni Marii Chatardové, a mnoha jiným.

Na závěr několik čísel: v průběhu deseti let se konalo sto pět různých akcí, kterých se přímo zúčastnilo kolem pěti tisíc, většinou mladých lidí.
Návštěvníků přišlo celkem asi dvacet tisíc. Spolupracovali jsme s přibližně třiceti různými subjekty. Vyšlo o nás na čtyřicet novinových
článků českých i švédských, čtyřikrát jsme mluvili o projektu v rádiu a jednou v televizi.

Vernisáž výstavy k desetiletému výročí tohoto rozsáhlého česko-švédského projektu se uskuteční 7. ledna 2015 v 17 hodin v galerii Duhová paleta, kde
pak bude k vidění až do 29. ledna. Dne 10. ledna od 16 hodin bude probíhat tamtéž literární čtení autorky článku, převážně v žánru historické fikce.

Jarmila Kocourková, 14.11.2014


 

 

Návštěva paní uč. Zichové ve školce Nyhelm

Rok se s rokem sešel a naše spolupráce znovu ožívá. Paní učitelka Blanka Zichová se vydala na dlouhou cestu do
Švédska. Pobyt ve školce Nyhelm v Katrineholmu, asi 120. km od Stockolmu, byl náročný, přínosný a velmi obohacující. Dva dny ve škole a školce Nyhelm v Katrineholmu byl novinkou. Naše spolupracující školička - Sjoholm, byla rozhodnutím politiků uzavřena. Důvodem byly finance. Paní učitelky se kterými
spolupracujme již šest let, si již zvykly na nové prostředí a prostory.Tato velká změna byla náročná pro pedagogy, rodiče a samozřejmě pro děti. Švédsko se potýká s velkým počtem přistěhovalců- Somálsko,
Rumunsko...Velký počet dětí ve školce, jsou cizinci. Problém, je řeč a komunikace.

Práce ve školce je velmi podobná naší.
Děti se různou formou učí novým věcem. Pod vedením učitelek, jsou jejich dny plné zážitků, vjemů a nových informací. Ranní pozdrav ve školce v cca 15 ti jazycích, doplněných pozdravem ve znakové řeči je naprostou samozřejmostí pro každé dítě ve školce. Děvčátka se šátky na hlavě, chlapci jsou veselí, stejní
jako ostatní, rozdíl je jen v tmavé pleti. To jsou děti, které potkáte ve Švédsku, díky vstřícnosti státu k přistěhovalcům, na každém kroku.

Setkání s pedagogy v jejich domácnostech a poznávání okolní krajiny byla velmi vítanou změnou, při pracovním vytížení. V krajině u nás a ve Švédsku, je velký rozdíl. Švédsko je země vod, lesů a skal.
Jízda po silnici, ukončená na břehu ohromného jezera? Pro Švédsko věc normální. Prostě najedete na trajekt a jedete zdarma na ostrov. Pokud se s autem nevejdete? Nevadí! Pojedete za dvě hodiny. Žádný problém.
Vzdálenosti 100km jsou každodenním chlebem ve Švédsku.

Děti ve školce Nyhelm s nadšením převzaly sluníčka vyrobená z DVD od našich dětí. Také gumičkové náramky od školáků. Pastelky, míčky, omalovánky získané od Karlovarského kraje, Vojenských lesů a města Karlovy Vary zaplnily stůl ve třídě. Na oplátku děti ve třídě Žabiček v Kyselce převzaly Trolly vyrobené dětmi ve Švédsku. Prohlíželi jsme si fotografie a film ze školky ve Švédsku.

Nyní se těšme na jaro 2015, kdy přijedou 4 učitelky na návštěvu do naší školky. Spolupráce na naší školce je dlouhodobá. Bez přerušení trvá od roku 2008. Vše obohacuje děti na obou stranách. Pochopení vzdálenosti, způsob dopravy,jiné řeči a jiného způsobu života očima dětí?Ano! Je to možné.

 

2013/2014

 

Podzimní pozdrav do Švédska

Chystáme podzimní pozdrav do Švédska. Vypravili jsme se do lesa. Nasbírali žaludy, kůru, očistili proutí a chystali výrobu podzimního věnce. Děti namalovali obrázky o tom co dělali o prázdninách a připravili motýly se sladkým překvapení. Celý pozdrav pošleme balíčkem do Švédska. 

Pokračujeme ve spolupráci. V prosinci je konalo setkání pedagogů s paní Jarmilou Kocourkovou. Jednalo se o nových možnostech spolupráce. Paní uč. Zichová a Eliášová byly pozvány ke studijní cestě do Švédska. Zvažujeme tuto možnost.

V prosinci jsme dostali dopis a fotografie, malé dárky k Vánocům. Děti měly radost a nejvíce závidíme švédským dětem sníh.

Také jsme odeslali pozdrav a malé výrobky dětí. Vrátily se nám nafocené děti s dárky v ruce.

 

 

            Přišel podzim a další část naší spolupráce se školkou v Katrineholmu.

Paní učitelka Tine a paní učitelka Bettan jsou již zvyklé v nové školce. Naše spolupracující školka Sjoholm byla ekonomických důvodů uzavřena z  již před dvěma lety a dnes vše výborně funguje v nové, sice velké školce, ale paní učitelky jsou skvělé.

            Dostali jsme dlouhý dopis, který obsahoval odpovědi na naše otázky z dopisu, zaslaného z Kyselky v září. Poděkovali nám, za dárečky a výrobky. Dostali jsme nafocené činnosti, které děti ve Švédsku dělají. Namalovali nám obrázky a poslali výborné nápady na tvoření z přírodních materiálů.

            Děti si pochutnaly na bonbonech, které byly podobné našim lentilkám.

Teď je řada na nás. Vymýšlíme vánoční pozdrav a přání. Přivítáme Vaši podporu a nápady.                                                              

 Za MŠ Blanka Zichová a Kateřina Eliášová

 

 

Švédské velikonoce

          Již pět let spolupracuje naše mateřská škola Kyselka - Pramínek se školkou v švédském Katrineholmu. Převzali jsme některé tradice této země a obohatili tím náš vzdělávací program. Dne 27. 3. 2013 jsme uspořádali oslavu - „ Švédské velikonoce “. Převlékli jsme se jak je ve Švédsku na velikonoční středu zvykem za čarodějnice a uspořádali oslavu. Přečetli jsme si kapitolu z knihy Děti z Bullerbynu, vymýšleli jsme vtipné slogany pro naše kamarády. Vyrobili jsme cedulku na přivítanou pro velikonoční koledníky s nápisem VESELÉ VELIKONOCE a GLAD PASK ( švédsky).

            Také nás tento den navštívil velikonoční králíček. Venku to moc velikonočně nevypadalo. pěkně nám na hledání sněžilo. Dalo nám moc práce zajíčka najít, ale podařilo se to. Všichni si odnášíme domů čokoládového králíčka.

 
Dárek ze Švédska k velikonocům 2013

 

            Na schůzce, která se konala 3. 4. 2013 na Hubertusu, jsme obdrželi od paní jarmily Kocourkové pozdrav ze Švédského Katrineholmu.

            Balíček obsahoval fotografie ze stínového divadla, které děti hrály. Dále fotografie z činností, výrobky a dopis od dětí. Dopis byl plný informací a dotazů pro děti v naší MŠ.

Také zde byly bonbonky a čokoláda. Z balíčku jsme měli obrovskou radost a chystáme také pozdrav do Švédska.

            Paní Jarmilce jsme předali také pozdrav pro děti v Katrineholmu. Každý kamarád od nás dostane vlastnoručně vyrobenou ovečku. Poslali jsme velikonoční přání a obrázky. DVD s naším pobytem na školandě a ještě dopis s velikonočním přáním a pozdravem.

 

Schůzka 3. 4. 2013

 

První schůzka tohoto roku 2013 se konala na obvyklém místě v restauraci Hubertus. Sešla se nás velké skupina. Většina účastnic projektu má o spolupráci stále zájem. Za naši školku se dostavila paní uč. Kateřina Eliášová a Blanka Zichová. Dále zde byly zástupkyně MŠ Destinova K. Vary, MŠ Doubí, MŠ Olšová Vrata, MŠ Šemnice.

            Projednávala se           1. cesta do Švédska učitelek Olšová Vrata

                                               2.  další směřování projektu

                                                3. návštěva koleg. Tine Lindh v Kyselce- červenec 2013

                                                4. cesta učitelek MŠ Kyselka na jaře 2014

                                                5. nové nápady a nabídky ke spolupráci ze švédské strany

 

Radost ve školce

Před velikonočními svátky jsme dostali pozdrav od dětí z MŠ v Katrineholmu. Malované obrázky, pozdrav a korálkové obrázky kuřátek. Děti měly radost a hned se pokusily poskládat kuřátka u korálků také. Dotáhly své obrázky k naprosté dokonalosti. Z obrázků měly radost nejen děti, ale i paní učitelka, která se nestačila divit a nešetřila chválou nad šikovností a trpělivostí dětí.

 

 

 

 

2012/2013

Spolupráce pokračuje       

 

            Dne 21. 10. 2012 se konala další schůzka ohledně spolupráce naší MŠ Kyselka se švédskou školkou. V loňském roce se politická a ekonomická situace ve Švédsku vyhrotila tak, že byla naše spolupracující školka Sjoholm uzavřena. Jako důvod bylo udáno- prodej historických budov zájemci a tím vyřešení ekonomické situace ve školství v Katrineholmu.

Všechny děti byly přesunuty do velkého komplexu školy Nyhelm. Tato škola a školka má asi 700dětí. Naše kolegyně pracují ve škole Nyhelm a i dále s námi komunikují. Naše spolupráce pokračuje. Čekáme až se situace uklidní a vše bude pokračovat jako dříve.

            Byla nám nabídnuta další studijní návštěva ve Švédsku. tentokrát v nové škole Nyhelm. Z provozních důvodů MŠ Kyselka a také z velké změny pracovních podmínek našich kolegyň jsme napsali dopis o tom, že si nabídky vážíme, ale návštěvu bychom raději odložili na jaro 2014.

            Připravili  jsme dárky a pozdrav, které paní PhDr. Jarmila Kocourková předá ve školce Nyhelm osobně.

            Také jsme si vyslechli další část informací o vznikající spolupráci mezi školkami v Karlových Varech a městě „Ebrike“ ve Švédsku.

            Další schůzka se uskuteční v době vánočních prázdnin.

 

 

Již druhá návštěva švédských kolegů v MŠ Kyselka – Pramínek

 

                Od 3. -7. 6. 2012 probíhala již druhá návštěva švédských kolegů v MŠ Kyselka – Pramínek. V letošním roce naši školku navštívily 3 učitelky ze švédského Katrineholmu. Paní učitelka Tine Lindh, Bettan Mellvinson a Lena  . Jejich návštěva byla velmi pečlivě připravovaná. V pondělí se paní učitelky účastnily každodenní činnosti ve školce.  Sledovaly při práci třídu Žabiček, kde děti počítaly, hrály matematické hry a soutěživé hry, kde musely uplatňovat číselnou řadu do pěti. Ve třídě rybiček sledovaly pohádku a stejně jako ve druhé třídě se snažily s dětmi komunikovat anglicky. Děti dostaly osobní dárečky v podobě magnetek, které nám vyrobily děti ve školce ve Švédsku. Dostali jsme dárečky v podobě kytiček,  které se ve Švédsku prodávají  a jejich výtěžek pomáhá sociálně slabším rodinám. Také jsme dostali švédské bonbony a mnoho dalších pěkných věcí- stavebnice, puzzle, karty..

                V úterý se celá školka včetně švédské návštěvy vydala na výlet do Bečova. Počasí nám moc nepřálo.  Byla zima, ale nepršelo. Představení pana Pohody se nám líbilo, soutěže také. Výtvarná dílna byla moc pěkná, ale štětce nám mrzly v ruce. Dětská prohlídka zámku byla moc krásně připravená. Průvodkyně-studentky se k dětem chovaly velmi pěkně. Byly milé a ochotné. Po dobu prohlídky jsme hledali plyšové ovečky a za jejich nalezení jsme obdrželi odměnu v podobě glejtu, který nás jmenoval např. na Jana z Bečova.

Jediné co bylo velmi nepříjemné a co jsme nečekali? Chování průvodkyně vůči naší švédské návštěvě. Jejich arogance, neochota a nepříjemnost  byly nepříjemnou ukázkou možného chování.  My paní učitelky jsme se za pracovníky zámku velmi styděly. Kolegové ze Švédska byli však jako vždy úžasní. Konstatovali , že jsou rádi, že k tomuto došlo. Jinak by si mysleli, že je v Čechách vše dokonalé. Bohužel se tato situace stala na jednom z nejhezčích míst Karlovarského kraje.

                Ve středu jsme vzali naše hosty do Prahy. Naše hlavní město jim učarovalo. Vše bylo dokonalé, krásné, prostě“ beautiful“ .  Ve čtvrtek jsme naše kolegyně odvezli na nádraží do Karlových Varů a v 8 hodin se vydaly na zpáteční cestu do Švédska.

                Po celou dobu pobytu jsme si povídali o profesních věcech. Jak se co dělá ve švédských školkách, o činnostech, metodikách práce a podobně. Největší rozdíl vidí naše kolegyně v počtu zaměstnanců. Při počtu dětí, které jsou v našich školkách, by bylo ve Švédsku jednou tolik  pedagogů.

                Velký dík patří paní Zuzaně Funkové za úžasný překlad většiny našich slov. A také za další pomoc při návštěvě kolegyň ze Švédska.

 

                Za MŠ Kyselka Pramínek Blanka Zichová

 

Otvírání 564 lázeňské sezony

 

            Na základě našeho projektu spolupráce se školkou ve švédském Katrineholmu, se paní učitelka Blanka Zichová a Kateřina Eliášová účastnily otvírání lázeňské sezony v Karlových Varech. Paní  Jarmila Kocourková navrhla pana Georga Riedla na uchazeče o čestné občanství Karlových Varů. Pan Riedl se narodil v Karlových Varech, ale za války byl nucen spolu s ostatními členy rodiny opustit domov. Matka byla židovka a otec němec na válečnou dobu v Čechách vražedná kombinace. Od roku 1938 žije ve Švédsku a je jedním z nejznámějších švédských hudebních skladatelů současnosti. Toto čestné občanství pan Riedel obdržel v pátek na slavnostním předávání cen v městském divadle v K.Varech. Převzali ho za něj jeho dcera a syn, neboť pan Riedl je v současné době na turné.

            V sobotu jsme byly pozvané na ranní setkání s primátorem města Ing. Kulhánkem, poté následoval kulturní program na kolonádě, svěcení pramenů a mše v kostele St. Máří Magdaleny.

Večer následoval slavnostní  gala večer v grandhotelu PUPP. Tato akce byla pro nás odměnou za náročnou práci při spolupráci s kolegy ze Švédska. Celou dobu jsme spolu s paní Jarmilou Kocourkovou doprovázeli sourozence Riedlovi a jejich společnost, byla naprosto neopakovatelným zážitkem.

                                                           Za MŠ Kyselka Blanka Zichová

 

Mezinárodní spolupráce Mš Kyselka a švédská předškola v Katrineholmu

 

 

Naše spolupráce se postupně rozvíjí od září 2008.Naše spolupráce není postavená je na výměně materiálů,ale hlavně na výměně pedagogických postřehů a námětů,kterými zpestřujeme svou práci nejen my,ale také naše švédské kolegyně.

Při naší poslední návštěvě jsme se dozvěděly mnoho zajímavého,viděly jakým způsobem naše švédská spolupracující školka pracuje se svými dětmi,na co kladou důraz,co preferují.Mohly jsme si vytvořit obrázek o tom,jakým směrem se kloní způsob výchovy v jiné zemi,jaké postupy při vzdělávání používají ve Švédsku.

Naše spolupráce je pro nás inspirací k další práci.Vyměňujeme si postřehy a nápady,píšeme si vzájemně ,co jaká školka právě dělá.Dětem v naší školce neustále podáváme informace o dění ve švédském Katrineholmu.Snažíme se seznamovat naše děti s tradicemi,které jsou pro Švédsko typické,některé jsme zařadily do akcí v naší Mš(švédské velikonoce,svátek Sv. Lucie).Také s dětmi zakopáváme každoročně poklad,motivovaný našimi přáteli ve Švédsku.

Naše spolupráce vydržela i navzdory tomu,že mnoho švédských školek ukončilo letos na podzim svou spolupráci s českými kolegyněmi.

Vidíme smysl v tom ,že poznáváme mentalitu severských států,že nápady a postřehy můžeme použít při práci v českých podmínkách,že dětem v naší Mš můžeme ukázat a říci,jak žijí děti v jiném státě.

Doufám,že se vzájemně budeme obohacovat ještě dlouho.

 

Mezinárodní spolupráce

Září 2011

Pokračuje naše spolupráce se školkou v Katrineholmu. V září  zakopeme "poklad" v lese.  Jedná se o aktivitu převzatou ze Švédska. Na dřevěnou desku připevníme papír, plast, textil a dále např. jablíčko, knoflík...vše zakopeme do země. V červnu tento "poklad" vykopeme a s dětmi pozorujeme co s jednotlivými předměty stalo. Co se stalo s papírem, plastem a co to znamená. Děti na základě názorné ukázky pochopí, proč je nutné třídit odpad a co se stane s PET lahví kterou odhodí v přírodě. Příroda si se vším nedovede poradit.

MŠ v Kyselce byla do spolupráce přizvána v červnu 2008. Poprvé jsme se s paní Jarmilou Kocourkovou setkali na Obecním úřadě v Kyselce. Byly jsme pozvány  na prezentaci švédského vzdělávacího systému na NIDV  v Karlových Varech. Po prezentaci jsme se setkali s paní  Tine Lindth, která pracovala jako ředitelka předškoly ve Sjoholmu v Katrineholmu. Domluvili jsme se na výměně zkušeností, upřesnili jsme si svá očekávání a pustili se do příprav. Naše práce však začíná v září 2008.

Děti ve školce průběžně seznamujeme es životem v cizích zemích a povídáme si velmi často o našich kamarádech ve Švédsku. Děti poznávají zvyky našich přátel a my se snažíme použít švédské národní tradice i v našich podmínkách.

V současné době si formou e-mailů, fotografií, filmů z akcí předáváme informace o činnostech v našich školkách. Děti si prohlíží fotografie a filmy s tvářemi dětí z cizí země a poznávají touto formou, že děti jsou vlastně všude stejné. Posíláme si dárečky v balíčcích. Chceme dětem ve Švédku ukázat naše pohádky a postavy z pohádek. Díky nám, ve Sjoholmu znají Krtečka i Ferdu mravence. My známe švédské Trolly a medvídka Bamse. Děti v naší školce dokáží poděkovat  na pozdravit nejen česky a anglicky, ale i švédsky. Snažíme se hledat slovíčka v běžném rozhovoru a motivovat děti pro výuku cizích jazyků.  

Již dvakrát jsme navštívili Švédsko a naše švédské kolegyně byly v loňském roce u nás. Na jaře letošního roku jsme navštívili školku ve Sjohomu.  Ke spolupráci jsme přizvali jednu z maminek našich dětí MŠ paní Funkovou, která je učitelkou angličtiny u předškolních dětí, proto ji studijní pobyt zajímal jazykově i profesně. Ve Sjoholmu jsme byli součástí běžných aktivit, školních příprav, her a  pobytu venku. Díky naší nové spolupracovnici jsme pronikli hlouběji do školské problematiky u nás i ve Švédsku, což bylo pro obě strany velmi obohacující. Děti byly velmi vstřícné, otevřené, komunikativní. Vyslechli jsme si několik říkanek v českém jazyce. Něco takového bylo naprosto neočekávané a dojemné. Další návštěvu v Kyselce očekáváme na jaře 2012.

Pro nás je nejnáročnější komunikace, která probíhá v angličtině. Takže nás naše spolupráce nutí se vzdělávat i jazykově.

Do spolupráce se švédskou školkou Sjoholm v Katrineholmu jsme vstupovali s velkým očekáváním něčeho nového. Něčeho, co přinese nové poznatky do naší práce a obohatí nejen nás, ale i naši MŠ Pramínek v Kyselce. Získali jsme mnoho nových přátel, úžasných zkušeností a další motivaci pro vykonávání naší práce ještě lépe. Děti a jejich rozzářená očička při předávání nových poznatků, jsou největší odměnou za naši náročnou práci.

 

 

 

Schůzka

Dne 12. 4. 2011 se uskuteční schůzka naší MŠ Kyselkas paní Jarmilou Kocourkovou, MŠ Velichov, MŠ Šemnice, MŠ Olšová Vrata, MŠ Doubí a paní ředitelkou 1. MŠ Karlovy Vary Zdeňkou Tichou.

Budeme jednat o naší návštěvě Švédského Katrineholmu v květnu 2011.

Paní učitelka Blanka Zichová a paní učitelka Kateřina Eliášová navštíví naši spolupracující školku Sjoholm v Katrineholmu. Jako velmi vítaná pomoc se naší cesty účastní také paní Zuzana Funková- maminka Honzíka a Káji Dvořákových, kteří navštěvují naši MŠ Kyselka- Pramínek. Paní Funková nám bude tlumočit z angličny. Její znalosti jsou pro nás velmi vítané, především v odborných termínech.

Náš pobyt začíná ve čtvrtek, kdy velmi pozdě v noci dorazíme do Katrineholmu. V pátek ráno v 7. 00hodin začíná náš pracovní den ve školce Sjoholm.

V pondělí a v úterý budeme také celý den ve školce v přímém kontektu s dětmi.

V sobotu a v neděli nás čeká návštěva jiných školských zařízení a beseda s kolegy z několika školek ve Švédsku.

 

Studijní pobyt ve Švédsku Katrineholm 6-12.5.2009

 

V květnu se uskutečnil pobyt paní učitelky B. Zichové a K. Eliášové ve švédském Katrineholmu. Mimo nás se pobytu účastnila paní ředitelka Mgr. Zdena Tichá a dalších 5 učitelek z mateřských škol v Karlových Varech.

Během našeho pobytu učitelky navštívily třináct školských zařízení. Vybavení školek je srovnatelné s tím u nás. Rozdíl jsme pozorovaly ve vybavení ložnic. Ty zde ve školkách prakticky nejsou. Nachází se v jeslích. Místo určené pro odpočinek je vybavené kobercem nebo velkými polštáři. Málokde odpočívají děti hromadně. Ve školkách nepoužívají bačkorky, ale děti běhají bosky. Velmi se nám líbilo používání pogumovaných obleků, což je velmi praktické, vzhledem k  častému pobytu dětí venku. Děti zde chodí ven takřka za každého počasí. Na ZŠ tráví venku všechny přestávky a také zde svačí. V každé školce se nachází velká sušička oblečení. Po příchodu ze zahrady, se sem oblečení naskládá a nechá osušit. Většina školek je zásobovaná z centrální kuchyně a jídlo se zde pouze vydává.

Znatelný rozdíl je v zařízení zahrad, které jsou stejně jako u nás součástí školky. Součástí většiny zahrad jsou obrovské kameny a skály, které jsou samozřejmou součástí života švédských dětí. Děti se v tomto prostoru pohybují zcela přirozeně a bez zábran. Překážky jsou pro ně běžnou součástí pohybu a hry v MŠ. Běžně se při hře venku v přírodě používají předměty, které poskytuje příroda- klacky, torza stromů atd. To co je pro Švédy běžné a normální, nám v některých případech připadalo nepřijatelné.

Také jsme navštívili odbor zabývající se zdravím žáků. Zde se provádí rozhovory s jednotlivými žáky. Hledají problémy, které by děti mohly mít a snaží se je s nimi řešit. Pracují zde zdravotníci a kurátoři, kteří nás seznámili se systémem péče o opuštěné děti. Ve Švédsku neexistují dětské domovy, je zde velmi rozšířená pěstounská péče. Beseda byla velmi obohacující a velmi, velmi zajímavá pro nás i naše švédské hostitele.

Vážíme si možnosti navštívit naše švédské kolegyně. Velké poděkování patří paní učitelce Tine Lindh a paní Jarmile Kocourkové, které náš pobyt velmi pečlivě připravily. Díky spolupráci se švédskou školou a předškolou jsme získaly mnoho dobrých přátel z MŠ v Karlových Varech. Velmi děkujeme za možnost výměny profesních informací a navázání nových lidských přátelství. Náš dík patří také kolegyním z Karlových Varů paní Mgr. Zdeně Tiché, Daně Malé, Dagmar Kuncové, Haně Komárkové, Haně Hronové a Ivaně Bešťákové.

V současné době si s naší spolupracující školkou z Katrineholmu vyměňujeme fotografie z našich činností a akcí. Věříme v další bohatou a přínosnou spolupráci. V roce 2010 očekáváme návštěvu našich kolegyň ze Švédska u nás.

 

Autorka – učitelka MŠ Kyselka Blanka Zichová

 

Studijní pobyt ve Švédsku

 

 6 - 12. 5. 2009 jsme spolu s dalšími učitelkami MŠ z Karlových Varů navštívily Švédsko. Cesta byla plná očekávání nejen po stránce profesní, ale i po stránce lidské.

 Moc jsme se těšily na dojmy z mateřských školek. Navštívily jsme jich celkem 13. Náš denní rozvrh byl časově velice náročný, vstávaly jsme brzy a večer jsme plné dojmů chodily pozdě spát.

Čas strávený prohlídkou těchto předškolních zařízení stál jednoznačně za to. Setkaly jsme se se spoustou nových věcí, které se u nás dělají obdobně, ale i s věcmi, které u nás nefungují tak, jak bychom si představovaly. Poznaly jsme školky s mnoha národnostními menšinami, kde kladly veliký důraz na možnosti individuálního přístupu a výuku rodného jazyka. 

       Každá z navštívených školek pro nás byla inspirací a možností porovnání se školkami u nás v Čechách a každá nám dala něco k zamyšlení, at´už jak co zdokonalovat nebo jak do budoucna obohatit poznatky naší práci.

Všude jsme se setkaly s velice vřelým přivítáním a úžasnou atmosférou i přesto, že nás nikdy předtím nikdo ze švédské strany nepoznal. Prohloubila se úžasná forma spolupráce s předškolou v Katrineholmu, odvezly jsme si spoustu nových motivací pro svou práci, ale také jsme touto cestou získaly mnoho nových přátel, na které i po měsících odluky stále rády vzpomínáme a jsme pořád v kontaktu. Těšíme se na další spolupráci a doufáme, že naše snažení bude k užitku nejen nám, ale i švédské protistraně.

Závěrem dovolte poděkování nejen naší Tine a Jarmilce, které jsou doslova páteří celého projektu, ale i všem drahým kolegyním ze Švédska za luxusní servis, také našim kolegyním z Karlových Varů za úžasné a bezproblémové prožití pobytu v Katrineholmu.

       Ještě jednou veliký dík nejen Tine, která nás hostila ve svém útulném bytečku, ale také především Jarmilce, která nám spolupráci zprostředkovala a neuvěřitelně se vším kolem pomáhala a organizovala vše, co bylo potřeba.

 Autorka –učitelka MŠ Kyselka Kateřina Eliášová

 

 

 

 

Návštěva ze Švédska

 

       Ve dnech 13. – 18. 6. 2010 se v MŠ Pramínek Kyselka uskutečnila návštěva mezi školkami v Kyselce a švédským Katrineholmem.

       Do Karlových Varů přiletělo celkem 10 pedagogů a 1 kurátor z Katrineholmu. Ve  školce v Kyselce pobývaly dvě učitelky ze švédské předškoly ve Sjoholmu v Katrineholmu paní Tine Lindh a Elizabeth Mellvinson. S touto školou a předškolou má naše MŠ Pramínek v Kyselce již dvouletou spolupráci. Celý týden se o své kolegy staraly paní učitelky MŠ Kyselka Blanka Zichová a Kateřina Eliášová. Pro švédské pedagogy byl připraven velmi náročný program. Přivítání proběhlo na OÚ v Kyselce za přítomnosti pana starosty Janáta a ředitelky ZŠ a MŠ v Kyselce. Navštívili jsme společně vesničku SOS, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně.V úterý se konala prezentace švédských pedagogů v prostorách NIDV v K.Varech.

       Spolupráce je velmi přínosná pro naši školku v Kyselce i pro švédskou předškolu v Katrineholmu. Děti formou spolupráce poznávají život v cizí zemi, učí se první švédská slova a vidí, že lidé v cizí zemi jsou stejní jako oni. Děti mají daleko větší zájem poznávat a získávat vědomosti o životě za hranicemi naší vlasti. Tyto poznatky si odnášejí do dalšího života.

 

 Prezentace česko – švédské spolupráce       

    Dne 7. 4. 2010 se konala prezentace česko – švédské spolupráce mezi mateřskými školami v Karlových Varech, Kyselce a švédským Katrineholmem.

         Prezentace se konala v prostorách NIDV Karlovy Vary za přítomnosti zástupců města a starostů okolních obcí Kyselka, Šemnice, Velichov a dalších hostů.

         Prezentaci zahájila paní Mgr. Zdena Tichá, Švédský Katrineholm a počátek spolupráce všem přiblížila paní Jarmila Kocourková. Systém fungující spolupráce nastínily učitelka ZŠ a MŠ Kyselka paní Blanka Zichová a Kateřina Eliášová. O waldorfském školství pohovořila paní Dagmar Kuncová. Své největší dojmy a poznatky ze studijního pobytu v Katrineholmu, kterého se všechny jmenované účastnily, přednesla paní Hana Komárková.

         Celá prezentace se odehrála ve velmi přátelském duchu, byla obohacující a přínosná pro všechny zúčastněné.

         Další setkání a prezentace, tentokrát švédské delegace, která proběhne na stejném místě 15.6.2010 ve 13hodin. Srdečně zveme všechny zájemce a ředitele ZŠ a MŠ z Karlových Varů a okolí na příští setkání.

 

 Dárky  k Vánocům 

    Týden před Vánoci jsme v MŠ Kyselka obdrželi dárek ze Švédska. Každé dítě v naší MŠ dostalo pastelku s Trolem. Ve školce nám zůstal kalendář s Trolí rodinou. Děti ve Švédsku nám namalovaly pohádkový příběh a také nám vyrobily knihu, která nás provází vánočními svátky ve Švédsku.

Dostali jsme slaměného kozla, který je figurkou švédských Vánoc. Kozel chodí dům od domu, tluče rohy na dveře a obdarovává děti tak, jako u nás Ježíšek.

     Na vánoční besídce 14. 12. 2010   rodiče společně s vyrobili betlém. Tento betlém, jsme odeslali do Katrineholmu jako náš vánoční dárek. Jako domácí úkol dostali ve školce v Katrineholmu vyrobit si Ježíška. Měli velikou radost a náš nápad se velmi líbil.

Také jsme odeslali CD se všemi akcemi, které se konaly v MŠ Kyselka v průběhu prosince. Celý měsíc jsme ve školce vyráběli různé dekorační výrobky a jejich ukázku jsme také odeslali.

Jako dárek dostanou děti v Katrineholmu malou keramickou podkovu.

 

 

           Studijní pobyt ve Švédsku 2011

 

            Spolupráce MŠ Kyselka Pramínek se švédskou předškolou v Katrineholmu ve Sjoholmu probíhá od roku 2008.

            Od 12. 5. 2011 do 17. 5. 2011 se uskutečnil již druhý studijní pobyt učitelek MŠ Kyselka Blanky Zichové a Kateřiny Eliášové ve Švédsku. V letošním roce se s námi návštěvy účastnila paní Zuzana Funková, jako zástupce rodičů a překladatel anglického jazyka. Její znalosti v anglickém jazyce, byly pro nás velkým přínosem.

            Spolupráce je prospěšná pro obě strany. Dochází k výměně zkušeností mezi pedagogy a navázání přátelství mezi dětmi. Děti si uvědomují, že svět je veliký a život  lidé v různých zemích se liší. Komunikace probíhá formou dopisů, e-mailů, fotografií z akcí a činností v MŠ.

            Snažíme se ve své práci využít poznatků švédských tradic a začlenit je do našeho programu. Například oslava švédských Velikonoc, svátek sv.Lucie a podobně.

            Během pobytu ve švédském Sjoholmu jsme byly přítomny běžnému provozu školky a předškolky. Nahlédly jsme do tajemství běžné výuky, her a pobytu v přírodě.

Stejně jako u nás, jsou děti ve Švédsku otevřené a sdílné. Při našem příchodu se ze všech stran ozývalo „ Dobrý den, ahoj“. Ve třídě na nás čekalo velké překvapení v podobě ryze českých básniček a písniček. například Ivánku náš, Ten náš Pavel..

Srdečnost a úsměv všech dětí a pedagogických pracovníků byl pro nás odměnou za naši práci v tomto projektu. Odnesly jsme si spoustu cenných zkušeností i nových nápadů pro naši práci v MŠ Kyselka.

            Práce s dětmi v předškolních zařízeních je ve Švédsku trošku jiná. Hlavně se naše školství liší vysokým počtem dětí v našich třídách oproti Švédsku. Rozdíl je také v množství času tráveného venku v přírodě, kdy švédské děti jsou venku za každého počasí několik hodin denně.

            Naše spolupráce obohacuje nejen nás , ale i naše švédské kolegy. V příštím školním roce čekáme návštěvu z Katrineholmu v Kyselce, Dubině, Velichově a Karlových Varech.

 

                                                           Za MŠ Kyselka Blanka Zichová a Kateřina Eliášová